Nasza Historia

Winnica Laguna jest jedną z pierwszych w regionie Jastrzębia-zdój. Wszystko zaczęło się około osiem lat temu, kiedy za namową przyjaciół wybrałem się na Słowację. Odbywała się tam właśnie cykliczna impreza, znana jako Dzień Otwartych Piwnic, a będąca wielkim świętem miłośników wina.

Poznałem tam wielu znawców wina. Spotkałem również pana Emila, który zdobywał szlify w Bawarii, i przekazał mi swoją wiedzę. Niebawem w Boryni powstała Laguna. Nazwę wybrała moja żona Bogusława, która tłumaczy, że ma ona symbolizować spokój, którego dziś tak nam brakuje. Wino też nie lubi pośpiechu. Udziela mu się nerwowa atmosfera, a nawet indolencja początkującego winiarza. Dlatego też o wiele bardziej cenimy sobie pracę w Lagunie, która stała się dla nas odskocznią od codzienności.

Nasza winnica powstała na hektarowej działce. Za jedną sadzonkę winorośli zapłaciłem 8 zł, a cała inwestycja kosztowała mnie ok. 12 tys. zł. W 2008 r. z 300 krzewów udało nam się zebrać 600 kilogramów owoców, z których wyprodukowaliśmy 450 litrów wina. W sezonie 2009/10 wyprodukowałem już 500 litrów. Teraz będzie już tylko lepiej zwracając uwagę na doświadczenie, które poszerzam z roku na rok.

Kolejnym ważnym etapem mojej przygody z winami jest zdobycie akcyzy na sprzedaż produkowanych przeze mnie win. Jeśli tylko uda nam się wejść na rynek będzie to kolejny sukces dla całej naszej rodziny jak i dla tak pięknego regionu Polski gdzie rosną i dojrzewają nasze winorośle.

ciąg dalszy nastąpi...